آرام؛ نخستین صندوق ETF شاخصی مفید

صندوق شاخصی، یکی از انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری است که هدف آن، پیروی از یک شاخص مبنا و داشتن سود و زیانی مشابه آن شاخص است. صندوق آرام، اولین صندوق قابل‌معامله (ETF) شاخصی مفید است که می‌کوشد با پیروی از شاخص کل بورس، عملکردی مشابه این شاخص داشته باشد.

شاخص کل بورس، همان شاخص معروفی است که همیشه مورد توجه اخبار و رسانه‌ها قرار می‌گیرد و تغییرات آن، وضعیت و عملکرد بورس را نشان می‌دهد. از شاخص کل بورس با عناوینی مانند شاخص بورس یا شاخص کل نیز یاد می‌شود.

داده‌های تاریخی نشان می‌دهد که در بازه‌های زمانی طولانی‌مدت گذشته، بازدهی شاخص بورس نسبت به تورم و بازدهی سایر بازارها بیشتر بوده است. بر همین اساس، سرمایه‌گذاری در صندوق شاخصی آرام، یکی از گزینه‌های مطلوب سرمایه‌گذاری به شمار می‌رود.

اگر ۵ سال پیش سرمایه‌گذاری می‌کردیم ...

مبلغ مورد نظر خود را انتخاب و نتیجه سرمایه‌گذاری در بازارهای مختلف‌ طی ۵ سال گذشته (منتهی به ۳۰ دی ۱۴۰۱) را مشاهده کنید.

صندوق سرمایه‌گذاری، راهکاری برای سرمایه‌گذاری هوشمند

صندوق‌ها به عنوان ابزاری برای سرمایه‌گذاری غیر مستقیم، سرمایه‌های افراد علاقه‌مند را در بازار سرمایه جمع آوری کرده و در انواع اوراق بهادار سرمایه‌گذاری می‌کنند. مدیریت صندوق‌های سرمایه‌گذاری زیر نظر سازمان بورس و توسط تحلیل‌گران خبره صورت می‌پذیرد.
توجه داشته باشید که میزان ریسک و بازدهی هر صندوق را ترکیب دارایی آن مشخص می‌کند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری انواع مختلفی دارند مانند:

صندوق‌های سهامی

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام

صندوق‌های درآمد ثابت

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در اوراق با درآمد ثابت

صندوق‌های طلا

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در طلا

صندوق‌های مختلط

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام و اوراق با درآمد ثابت

صندوق‌های شاخصی

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام شاخصی

پیشتاز
پیشرو
امید توسعه
اطلس
توان
نامی
آوند
عیار
ممتاز
تضمین
آرام

میزان ترکیب دارایی صندوق‌های سهامی را مشاهده کنید

82.4%
سهام
0.8%
نقد و بانک
13.3%
اوراق با درآمد ثابت
3.6%
سایر دارایی‌ها

مزیت‌های صندوق قابل‌معامله شاخصی آرام

سرمایه‌گذاری با تجربه مفید

مفید با مدیریت دارایی سرمایه‌گذاران در انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبدهای اختصاصی، تجربه مناسبی در مدیریت دارایی دارد.

کسب بازدهی مشابه بازدهی شاخص کل بورس

بازدهی صندوق شاخصی آرام مشابه بازدهی شاخص کل بورس خواهد بود و با توجه به بازدهی مناسب شاخص بورس در بازه‌های زمانی طولانی‌مدت گذشته، سرمایه‌گذاری در این صندوق یکی از گزینه‌های مطلوب سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود.

سهولت سرمایه‌گذاری

صندوق شاخصی آرام یک صندوق قابل‌معامله (ETF) است و خرید و فروش واحدهای این صندوق از طریق سامانه‌های معاملاتی آنلاین همه کارگزاری‌ها امکان‌پذیر است.

سرمایه گذاری با تجربه مفید

67,000
میلیارد تومان دارایی تحت مدیریت

کارگزاری مفید به عنوان بزرگترین کارگزاری بازار سرمایه در ایران، با بیش از ۶۷ هزار میلیارد تومان دارایی تحت مدیریت در سبدهای اختصاصی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری، مدیریت دارایی طیف وسیعی از سرمایه‌گذاران را بر عهده دارد.

مشاوره اختصاصی رایگان
اگر درباره صندوق های سرمایه گذاری به اطلاعات بیشتری نیاز دارید، می‌توانید با مرکز پشتیبانی کارگزاری مفید تماس بگیرید.
021-8700

سوالات متداول

آیا برای سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها داشتن کد بورسی الزامی است؟

بله. برای سرمایه گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری حتما باید کد بورسی داشته باشید و در سامانه سجام هم ثبت‌نام خود را تکمیل کرده باشید. اگر هنوز کد بورسی دریافت نکرده‌اید، می‌توانید به صورت غیرحضوری و رایگان کد بورسی خود را از کارگزاری مفید دریافت کنید. برای این کار به صفحه "افتتاح حساب در کارگزاری مفید" مراجعه کنید

چگونه می‌توان در صندوق‌های کارگزاری مفید سرمایه‌گذاری کرد؟

صندوق‌های سرمایه‌گذاری از نظر چگونگی سرمایه‌گذاری در آن‌ها به دو دسته مبتنی بر صدور و ابطال و قابل معامله (ETF) تقسیم می‌شوند. خرید و فروش صندوق‌های قابل معامله تحت مدیریت کارگزاری مفید مانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری آرام، اطلس، عیار و آوند درست مانند خرید و فروش سهام، از طریق سامانه‌های معاملاتی آنلاین همه کارگزاری‌ها مانند ایزی تریدر انجام می‌شود. سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مبتنی بر صدور و ابطال تحت مدیریت کارگزاری مفید مانند صندوق‌های پیشتاز، پیشرو، ممتاز، امید توسعه، نامی و تضمین نیز پس از افتتاح حساب در کارگزاری مفید و از طریق مراجعه حضوری به یکی از شعب کارگزاری مفید، اپلیکیشن مفید یا سامانه‌ معاملاتی ایزی‌تریدر انجام می‌شود.

حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری در هر صندوق سرمایه‌گذاری چقدر است؟

دارایی‌های هر صندوق سرمایه‌گذاری به اجزای کوچکی تقسیم شده است که به هر جزء آن، واحد یا یونیت سرمایه‌گذاری گفته می‌شود. حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مبتنی بر صدور و ابطال معمولا به اندازه خرید حداقل یک واحد از آن‌هاست. حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری در صندوق های قابل معامله نیز به اندازه حداقل ارزش سفارش خریدی است که می‌توان از طریق سامانه‌های معاملاتی آنلاین کارگزاری‌ها ارسال کرد که در حال حاضر برابر ۵۰۰ هزار تومان است. بر این اساس، حداقل مبلغ مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری در صندوق‌های تحت مدیریت کارگزاری مفید به شرح زیر است: (منتهی به ۳۰ دی ۱۴۰۱ )

صندوق حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری (تقریبی)
پیشتاز 450 هزار تومان
پیشرو 100 هزار تومان
امید توسعه 100 هزار تومان
اطلس (ETF) 500 هزار تومان
توان (ETF) 500 هزار تومان
حامی 6 هزار تومان
نامی یک هزار تومان
آوند (ETF) 500 هزار تومان
تضمین 100 هزار تومان
ممتاز 100 هزار تومان
عیار (ETF) 500 هزار تومان
آرام (ETF) 500 هزار تومان